evden eve nakliyat
Filiatia din perspectiva protectiei familiei si a copilului Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 16:30
Maria SANDU - Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, Iasi


„Protectia familei si copilului” tinde sa devina o sintagma slogan, corelata cu cea a „familiei in criza” si chiar cu „dreptul familiei in criza”, in conditiile in care necesitatea alinierii rapide a sistemului legislativ la standardele europene risca sa anuleze formele create pentru ameliorarea eficientei sistemului de protectie si bunastare ale familiei si copilului.
Este cunoscut ca cel mai adecvat mod de a proteja membrii familiei, respectiv copilul, este de a proteja familia ca intreg. Astfel, viziunea sistemica si dinamica in abordarea sociala reflecta exact aceasta interdependenta dintre sistemul demografic si cel al politicilor pentru familie, strans legat de normativele social-juridice specifice din domeniu, pe de o parte, si sistemul familial, pe de o alta. Dincolo de faptul ca familia reprezinta garantul pastrarii valorilor si traditiilor intr-o societate, acesta este o unitate sociala dinamica ce imprumuta transformarile mediului social si le transforma, la randul sau.
In consecinta, masurile social-economice si legislative privind populatia si familia influenteaza, direct sau indirect, toate sub-sistemele familiale – marital sau de cuplu, parental sau de filiatie. De aceea, pentru a discuta despre o protectie si un suport reale ale drepturilor copilului, este necesar sa dispunem de un cadru normativ specific, adecvat si unitar pentru mama (maternal) si pentru tata (paternal) – astfel incat sa faca parintii, membrii familiei pana la gradul al patrulea si comunitatea ca un intreg responsabil, conform cadrului specific normativ. Mai mult de atat, protectia familiei si copilului este exprimata prin impactul sistemului socio-economic si normativ asupra caracteristicilor mediului familial sau a ambiantei educationale din familie, jucand un rol fundamental in procesul de socializare-educatia la acest nivel.