evden eve nakliyat
Bratul stang si bratul drept al politicii in Romania. Se naste partidul- franciza? Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 16:04
Vasile Sebastian DANCU - Universitatea “Babes-Bolyai” Cluj-Napoca


Dupa 1964, cercetarile arata plasarea politica fie de stanga, fie de dreapta pentru sapte din zece romani. Totusi, ce aleg electorii: doctrinele, candidatii? Realitatea cruda semnaleaza incapacitatea politicienilor de a propune idealuri sociale. Sa nu uitam ca 35% dintre cetateni se considera bine reprezentati de catre un partid... Pe de alta parte, Romania confunda dreapta si stanga ca de obicei, in tarile din Est.
Binomul dextra/sinistra este rezultatul antinomiilor recunoscute, probabil, chiar si in Vest: Comunisti vs. Anticomunisti, Rural vs. Urban, Centru vs. Periferie, Stat vs. Biserica, Civism vs. Etnic etc.