evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 16:02
Anton CARPINSCHI - Universitatea “Al. I. Cuza”, Iasi


Noua ordine a lumii postmoderne si spiritul coroziv al postmodernismului au impus reexaminarea statutului epistemologic al teoriei politice. Fiind un concept plurisemantic ce comporta diferite interpretari si apropieri, teoria politica se afla astazi, in context (post)modern, in fata unei alternative epistemologice: pozitivism sau hermeneutica? Chestiunea devine cu atat mai importanta daca avem in atentie implicatiile directe ale politicului in concret. In acest sens, „teoria democratiei reinterpretate” reprezinta o tentativa de sinteza. Operand o diferentiere intre teoria politica si teoria politicului, se deschid perspectivele unei teorii a politicului ca o ontologie regionala.