evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 15:59
Cristina GAVRILUTA - Universitatea “Al. I. Cuza”, Iasi


Textul de fata isi propune sa verifice care sunt intelesurile pe care le dobandeste cartea intr-o perioada in care nu putini sunt cei care considera lectura si studiul indeletniciri cronofage, practici ce nu aduc profituri. Am inceput demersul prin a incerca sa decriptez cateva posibile semnificatii ale unei ziceri traditionale celebre, „ai carte, ai parte”. Toate acestea au constituit un fel de grila de lectura a situatiei actuale in ceea ce priveste piata de carte la noi. Cercetarea desfasurata la Iasi in 2003 cu ocazia targului de carte Librex, dar si alte statistici, au servit drept suport pentru inventarierea catorva reprezentari moderne ale cartii si lecturii.