evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 15:54
Stefan PRUTIANU, Madalina DANILET - Universitatea “Al.I.Cuza”, Iasi


Acceptam ideea urmatoare: plasarea la masa negocierilor poate influenta semnificativ ambianta si rezultatele. Consecintele se resimt la nivelul negociatorilor atat in plan functional (oboseala, tensiune, uzura) cat si, bineinteles, psihologic (atentie, buna dispozitie, concentrare, agresivitate, stare sufleteasca, irascibilitate). O parte din acesti factori pot actiona doar la nivelul inconstientului.
Pozitia la masa negocierilor nu este un simplu element de protocol, ci are implicatii foarte puternice asupra relatiei, ambiantei sau a puterii de comunicare a unora dintre negociatori (sau echipe de negociatori). Cine doreste cooperare se va plasa confortabil si va creea o atmosfera pozitiva. Cine doreste conflict va alege solutii adecvate mai ales la masa....