evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 15:45
Stefan COJOCARU -  Universitatea “Al. I. Cuza”, Iasi


Utilizarea focus-grupului in procesul de evaluare a nevoilor unei comunitati ne poate oferi o multitudine de date cu privire la aspecte ascunse, in general: perceptii, motivatii, sentimente, nevoi si opinii. Interactiunea la nivelul grupului constituie o semnificativa oportunitate pentru culegerea datelor cu privire la o anumita tema.
Lucrarea evidentiaza avantajele utilizarii interviului de tip focus grup, aria de aplicabilitate si descrie etapele derularii. Modalitatea de organizare beneficiaza de o prezentare punctuala, cu accente practice, exemplificative, cu evidentierea punctelor forte, dar si a riscurilor care pot urma unor deficiente in desfasurare.