evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 15:38
Nadji RAHMANIA - Université des Sciences et Technologies de Lille 1


In anchetele sociologice, cercetatorul incearca sa ajunga, prin chestionare, la stari si practici, exigenta principala fiind aceea a exprimarii adevarului de catre actorul social, fara deformarea sau transpunerea sa. Cum se stie insa, acest actor este, prin definitie, un calculator, neutralizarea constiintei sale strategice conducand la a se interzice „prinderea” sa cu ceva... Se poate totusi surprinde aceasta constiinta (prin unele mijloace) sau, si mai bine, provoca functionarea profitabila a investigatiei sale, recurgand la metode de chestionare care permit, de exemplu, inregistrarea raspunsurilor non-verbale.
In acest articol insistam asupra unei anchete realizate de un colectiv „Abécédaire” pentru introducerea analizei statistice a raspunsurilor non-verbale.