evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 12:29
Clemetina IVAN-UNGUREANU -  Institutul National de Statistica, Bucuresti


Studiul de fata abordeaza o problematica tipica pentru statistica, in special acum cand politicile de dezvoltare regionala ale Uniunii Europene si ale statelor candidate au devenit o prioritate a strategiilor de dezvoltare pe termen mediu si indelungat.
Desi nu este o problema cu totul noua pentru statisticile oficiale romanesti, abordarea subiectelor privind dezvoltarea regionala solicita, in baza analizelor situatiilor concrete, dezvoltarea de noi concepte, superioare in termeni de calitate, capabile sa intalneasca nevoile de date la nivel teritorial, in acord cu acquis-ul comunitar practicat in domeniu. Un prim scop este acela de a creste capacitatea institutiilor statistice de a oferi decidentilor, unitatilor economice si altora – atat la nivel central, cat si teritorial – indicatori statistici utili si relevanti.