evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 12:20
Nadji RAHMANIA - Université des Sciences et Technologies de Lille 1


Romania continua sa indeplineasca criteriile politice in vederea integrarii sale in Uniunea Europeana. Conceptia ramane totusi larg raspandita... Romania continua sa respecte drepturile omului si libertatile sale fundamentale. In domenii precum lupta impotriva discriminarii, protectia copilului si a minoritatilor nationale s-au inregistrat progrese notabile. Alte reforme se afla in stare gestanta intr-un numar apreciabil de domenii, dar provocarea consta in a pune in aplicare toate initiativele. Cat priveste criteriile economice, se poate considera ca Romania are o economie de piata corespunzatoare, gratie progreselor inregistrate cu fermitate. Pentru a fi in masura sa faca fata unei presiuni concurentiale si exigentelor pietei in interiorul U.E., tara va trebui sa continue cu vigoare si determinare aplicarea programului sau de reforme structurale.