evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 12:13
Cristina TEODORESCU -Université „Petre Andrei” din Iasi
Ana APOPEI - Université „Al I. Cuza” Iasi


Consecinta a numarului in permanenta crestere a contactelor interculturale, relatiile interetnice constituie sursa a numeroase studii, intalniri, proiecte etc., in diverse arii de cercetare. Se poate afirma ca in fiecare dintre discursurile politice toleranta, deschiderea spre ceilalti si respectul pentru diversitate a devenit o componenta necesara.
Atitudinile de intoleranta, de rasism si de xenofobie vor exista intotdeauna. Insa expresia discriminarii suporta modificari odata cu trecerea anilor, devenind mai putin manifesta, luand forme din ce in ce mai subtile.
In Romania, de asemenea, utilizand diferite instrumente de cercetare, sociologi, antropologi, psihologi etc. au incercat sa identifice atat dimensiunea interetnica cat si specificul acesteia.
Ne propunem sa prezentam o metoda clasica de evaluare a prejudecatilor interrasiale – scala de distanta sociala elaborata de Bogardus. Acest instrument a fost utilizat in numeroase studii atat in forma sa initiala, cat si sub formele sale imbogatite si/sau adaptate alaturi de alte metode de investigare a atitudinilor fata de minoritati. Ne vom focaliza pe analiza succinta a anumitor studii de evaluare a relatiilor intre romani si minoritatea romilor, subliniind atitudinile intre cele doua etnii la nivel de perceptie si autoperceptie – indicatori ai distantei sociale.
Last Updated ( Sunday, 23 November 2008 12:18 )