evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 12:10
Frédérique CORNUAU - Université des Sciences et Technologies de Lille 1


Dinamica dezvoltarii economice actuale (si nu numai) a impus ideea necesitatii unei analize demografice a intreprinderii. Aceasta nu se doreste a fi un subdomeniu sau ramura a demografiei umane, ca o demografie a subpopulatiilor, ci, mai curand, ca o noua perspectiva asupra evaluarii demografice, transmutare conceptuala de la demografie umana la demografia intreprinderii.
In acest sens, propunem o metodologie specifica, axata pe analiza longitudinala a fenomenelor (specifica studiului demografic) si analiza fenomenelor de creare si inchidere (oprire) a intreprinderii. Prin caracterul sau dinamic, aceasta metodologie completeaza analiza conjuncturala. In plus, nu este lipsit de importanta sa amintim ca metoda, expusa pe scurt in studiul de fata, poate fi utilizata cu succes si in alte domenii ale stiintelor umane.
Mai mult de atat, nu e lipsit de importanta sa amintim ca metoda, expusa pe scurt in studiu de fata, poate fi utilizata cu succes si in alte domenii ale stiintelor umane.