evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 12:04
Vasile GHETAU – Universitatea Bucuresti


Acest studiu doreste sa propuna o analiza comparativa asupra evolutiei demografice intre doua etnii din Romania si Ungaria. Lucrurile sunt cu atat mai interesante cu cat, in aceasta situatie, putem vorbi de o conturare evidenta a identitatii culturale, economice, din punct de vedere istoric si social a celor doua etnii : romani si unguri.
Valorile obtinute pe o perioada de 10 ani (1991-2002) arata ca exista tendinte asemanatoare ale dinamicii demografice. Indicii demografici (structura populatiei pe varste, fecunditatea, mortalitatea) indica un declin demografic in ciuda cresterii fecunditatii. Acest fapt reprezinta semnul de alarma pentru o serie de institutii abilitate care vor trebui sa elaboreze programe si strategii de crestere in continuare a fecunditatii, singura cale de redresare a situatiei demografice.