evden eve nakliyat
Specific aspects of the elder population in Romania Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 12:02
Daniela GIRLEANU-SOITU - Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iasi


Articolul face o analiza a tendintelor si fenomenelor inregistrate in randul populatiei de varsta a treia din Romania. Sunt avute in vedere particularitati ale distribuirii geografice a persoanelor varstnice, fenomenul de feminizare a imbatranirii, rata populatiei active si inactive, in raport cu nivelul educational. O detaliere a implicatiilor sociale ale imbatranirii a permis evidentierea persoanelor in varsta prezente in diverse ramuri ale economiei nationale, dar si o analiza a fluxurilor migratiei interne, sensibil mai mare dupa varsta de 60 de ani. Statutul marital al persoanelor de varsta a treia ofera puncte de plecare pentru o  provocatoare sinteza, in finalul lucrarii.