evden eve nakliyat
Present and perspectives of rural education Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 12:00
Elena-Adriana CIMPEAN – Universitatea „Dimitrie Cantemir”, Tg.Mures


Actualul studiu prezinta principalele concluzii ale unei cercetari de teren realizate in 61 de sate transilvanene, cercetare orientata spre surprinderea unor caracteristici specifice formelor si institutiilor rurale de educatie. Factorii de care depinde eficienta sistemelor educative locale investigate s-au dovedit a fi: gradul de experienta si pregatire a personalului educator din sistemele educative locale; starea materiala de functionare a institutiilor locale de educatie; formele, metodele de educatie pe care le utilizeaza fiecare institutie; gradul de influenta urban-rural. Plecand de la aceste constatari si avand in vedere, in mod prioritar, datele obiective care au oferit un grad inalt de incredere, lucrarea se finalizeaza prin prezentarea unor directii de interventie vizand o posibila devenire a institutiilor rurale de educatie.