evden eve nakliyat
The role of the university in the european integration Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 11:57
Ioan MIHAILESCU Universitatea Bucuresti


Prin originile si principiile ei fundamentale, universitatea are doua misiuni importante. Este una dintre principalele institutii care creeaza valori culturale si stiintifice, promovand, astfel, identitatea culturala a natiunii. In acelasi timp, prin definitie, universitatea lucreaza cu valori universale; orice curriculum, indiferent de cat de nationalist ar fi conceput, trebuie sa faca referiri la cele mai importante acumulari culturale si stiintifice ale lumii. In pofida transformarilor petrecute in timp si a diferitelor orientari pe care le-a avut intr-o perioada sau alta, universitatea trebuie sa mentina un echilibru intre adaptarea la provocarile modernizarii si caracteristicile ei speciale, acelea de promovare a valorilor universale. Lucrarea plaseaza universitatea in context social, in relatie cu educatia, cu viata publica, cu identitatea nationala si europeana, incheind printr-o analiza a identitatilor culturale in raport cu un proces mult mai amplu: globalizarea.