evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Sunday, 23 November 2008 11:51
Vasile MIFTODE – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iasi


Acest studiu incearca sa surprinda, intr-un mod cat mai sintetic si comprehensibil, „imaginile” Romaniei vazute prin ochii strainilor. Sunt prezentati o serie de autori – D. Fernandez, B. von Hirschhausen, A. Pouliquen sau Apollinaire – care s-au interesat in istorie de dezvoltarea culturii, a ideologiei romane si a „oamenilor de geniu” (Enescu, Brancusi, Cioran) pe care Romania i-a dat.
Este evidentiata importanta istoriei romaniei, a culturii ei, a traditiilor care s-au dezvoltat in cele mai frumoase regiuni – Moldova, Maramures, Bucovina. Poporul roman a traversat o istorie tumultuoasa, confruntandu-se cu o multitudine de schimbari, fiind intr-o permanenta cautare a identitatii si a statutului sau in Europa si in lume.
Last Updated ( Sunday, 23 November 2008 11:57 )