evden eve nakliyat
Exigentele receptarii mesajului mediatic Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 21:07
Stefania BEJAN - Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iasi


Cea mai mare problema a comunicarii in lumea actuala o constituie lipsa de comunicare. O cauza imediata a acestei stari de fapt consta in faptul ca fiecare doreste sa vorbeasca, dar sunt putini cei care doresc sa asculte. In acelasi timp, aceasta problema a procesului de comunicare nu se afla doar la nivelul comunicatorilor, ci si a receptorilor. Mass media reprezinta primul comunicator in cazul caruia se resimte lipsa performantei de comunicare, precum si primul actor care ar trebui sa-si imbunataseasca discursul. Lipsa acordurilor semio-semantice, ignorarea sub-culturilor sau a pozitiei actorilor in procesul comunicarii de masa pledeaza in favoarea respectarii anumitor exigente specifice in receptarea mesajului mediatic.