evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 21:04
Ion. I. IONESCU – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iasi


Entuziasmul revolutionar al anilor '90 a diminuat progresiv, pe masura ce procesul transformarilor social-economice a confirmat o realitate dezamagitoare: absenta oricarui proiect concret de schimbare. In aceste conditii, populismele etnocentriste si noile mitologii ale "tradarii", care plasau Romania in pozitia de victima a unei "conspiratii" europene, au intretinut discursul politic nationalist pe fondul saracirii accelerate a populatiei. In contrapartida, au proliferat scenariile eshatologice si modelele "miracol" de iesire din criza. In cele din urma, acestea au cedat in fata evidentei ca singurul remediu posibil rezida in efortul propriu de dezvoltare, bazat pe o strategie clara de rezolvare a gravelor disfunctii acumulate la nivelul sistemului social.Caiete Sociologice nr. 2 / 2004
Last Updated ( Sunday, 16 November 2008 17:15 )