evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 21:00
Irena Marica CHIRU Universitatea Bucuresti


Permanent, cunoasterea umana presupune in egala masura un plus de informatie si un deficit de informatie. Raportarea la datele noi va fi constant dublata de tendinta indivizilor de a transforma insolitul in familiar si familiarul in insolit, de a schimba universul, pastrandu-I totodata ca fiind al lor. Oamenii incearca sa depaseasca dezechilibrul dintre realitate si limbaj. Astfel, conceptele abstracte si perceptiile neconceptualizate se cauta, se deplaseaza si se modeleaza reciproc. Tot acest proces, imaginile sunt atat un instrument, cat si un rezultat. Imaginile elimina straniul si necunoscutul, il aduc intr-un spatiu familiar, comun, determinand uniunea viziunilor separate.