evden eve nakliyat
A Microsimulation Model of Effects of Guaranteed Minimum Income Law Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 20:57
Dan GHERGUT Institutul National de Statistica, Bucuresti


Textul de fata descrie incercarile unui model practic de simulare, usor de implementat si care sa anticipeze efectele Legii privind Venitul Minim Garantat. Simularea unei politici cu seturi de date individuale obtinute din anchetele curente desfasurate de Institutul National de Statistica pot produce date care sa descrie aspecte comportamentale imposibil de subliniat de alte modele. Daca sunt disponibile si alte date, mai detaliate, precum structura consumului si a cheltuielilor sau gradul de ocupare, se poate merge mai departe.
Asa cum au aratat si alte studii, schimbarile comportamentale pot fi identificate introducand in model si politicile publice menite sa creeze surse bugetare care sa acopere costul programelor de asistenta sociala. Mai mult, prin metode ale modelelor dinamice este posibila integrarea elementelor de comportament demografic al populatiei, cu efecte pe termen lung la nivel social si economic.