evden eve nakliyat
Non Observed Economy in Romania Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 20:51
Clementina IVAN-UNGUREANU Institutul National de Statistica, Bucuresti


Pana la mijlocul anilor 70 existenta economiei subterane nu a fost considerata o problema importanta pentru presa, public, politicieni sau economisti. Studierea literaturii asupra economiei subterane evidentiaza de alttel ca nu exista un cadru conceptual uniform, care sa acopere subiectul.
Desi multe studii prezinta acum relevanta cantitativa a economiei subterane, numai o parte dintre ele dau informatii detaliate asupra structurii sale: ce categorii socio-economice sunt implicate, care sunt motivele si oportunitatile si cum se distribuie venitul subteran.
Diferite metode de cercetare au fost utilizate pentru obtinerea informatiilor asupra diverselor concepte ale economiei "gri". Alegerea unei metodologii adesea determina care parte a economiei subterane poate sa fie studiata. Aceasta explica de ce institutii si cercetatori interesati de o definitie specifica si de un grad de acoperire a economiei subterane tind sa utilizeze metodologii similare.