evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 20:46
Yannick BINEAU – Université des Sciences et Technologies de Lille 1


Rata de schimb reprezinta o notiune deosebit de complexa, chiar si in condiitiile in care insasi notiunea de complexitate pare sa fi intrat in banalitate, cel putin in domeniul economic. Textul de fata isi propune sa realizeze o panorama a teoriilor privitoare la rata de schimb, pentru ca apoi sa constatam ce impact ar putea avea adoptarea euro asupra unor tari candidate la aderare, respectiv cum se va resimti acest impact la nivelul a numeroase variabile macroeconomice.
Principalul accent este pus pe abordarile care insista asupra factorilor reali (preturile) si a factorilor monetari (gradul de interes). Totodata, acesti factori nu sunt singulari, fapt care implica o dificultate in plus pentru o interpretare corecta a dinamicii ratei de schimb. O abordare succinta a situatiei din Romania pare sa confirme acest lucru. lntr-o tara in care inflatia a fost excesiv prelungita, deprecierea accelerata a monedei este din plin favorizata. O modalitate de a stopa acest fenomen este insasi integrarea europeana. Din momentul in care Romania ar adopta moneda unica, inflatia importata nu ar mai fi posibila, intrucat n-ar mai exista nici rata de schimb euro/leu.