evden eve nakliyat
Tentatia reducerii decalajelor Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 20:43
Vladimir PASTI Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative, Bucuresti


O analiza a perioadelor de tranzitie in Romania reflecta o structura generala a acesteia. Toate aceste perioade au inceput prin elemente ale clasei politice care a remarcat diferente majore intre realitatile romanesti si o societate considerata model. Este vorba despre lipsa de satisfactie a clasei politice, ceea ce nu inseamna neaparat nemultumirea populatiei.
Insatisfactiile populatiei si populatia este adesea nesatisfacuta, sunt incluse in programele de reforma ale clasei sociale de tranzitie pentru obtinerea sprijinului. Problemele au fost intotdeauna diferentele intre Romania si altii semnificativi, precum si dezvoltarea in special cea economica - solutiile alese pentru reducerea decalajelor. Si, pentru a obtine dezvoltare economica, s-a recurs la modernizare. Intrebarea este daca aceasta dezvoltare trebuie pusa in relatie cu perioadele de tranzitie sau, din contra, ar trebui privita ca frane ale unui proces de dezvoltare care, in alte cazuri, ar putea conduce la rezultate mai bune cu mai putine costuri.