evden eve nakliyat
Territoire politiques, temps et elections: pour une approche territoriale des processus electoraux Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 20:24
Régis MATUSYEWICZ – Université de Reims


Studiul de fata incearca sa puna in evidenta pertinenta teritoriului politic local in calitate de instrument de analiza destinat evaluarii mutatiilor politice survenite la nivelul electoratului. Suportul argumentarii rezida in cercetarea electorala a concentrarii votantilor comunisti din nordul Frantei, la nivel comunal, departamental si regional, respectiv acolo unde acest partid este formatiunea politica dominanta. Analiza teoretica indica pertinenta abordarii "teritorialiste" a proceselor electorale, in timp ce observatia empirica tinde sa o confirme practic. Astfel, concluzia acestui studiu este aceea ca timpul si spatiul actioneaza in mod diferit asupra fiecarui tip de optiune electorala luata in considerare.
Last Updated ( Saturday, 15 November 2008 20:37 )