evden eve nakliyat
Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 20:20
Nadji RAHMANIA - Université des Sciences et Technologies de Lille 1


Scopul cercetarii sociologice prin intermediul esantionarii este acela de a cunoaste cu aproximatie caracteristicile populatiei studiate. Mai precis, este vorba de cautarea acelor relatii, considerate semnificative de catre cercetator, dintre caracteristicile necunoscute ale populatiei si acelea cunoscute ale esantionului.
In acest sens, modalitatile clasice de calcul al probabilitatilor permit o evaluare riguroasa a raportului precum si marja de risc a estimatorilor. Astfel, esantionarea va fi considerata cu atat mai eficienta in masura in care se va sti cum trebuie utilizate informatiile auxiliare continute in baza de sondaj, in vederea rafinarii probabilitatilor individuale de selectie. In cazul in care nu exista o baza de sondaj, dar pot fi identificate date de cadraj ale populatiei se aplica asa numitele metode "empirice" sau de "alegere rationala", dintre care cea mai raspandita este metoda "pe cote".