evden eve nakliyat
Sociologie et action sociale [Qui a peur de la sociologie?] Print
Written by Administrator   
Saturday, 15 November 2008 20:12
Vasile Sebastian DANCU – Universitatea „Babes-Bolyai”, Cluj-Napoca


Parafrazand un celebru vers hölderlinian, acest text ar putea fi redus la o simpla interogatie, aparent retorica: la ce buni sociologi in vremuri sarace? Astfel, insasi conditia sociologiei tinde sa o urmeze pe aceea a sociologului, asociind derapajele lumii sociale celor de natura epistemica. Exista un vinovat pentru o astfel de situatie sau macar merita sa fie cautat unul cu orice pret? Dincolo de decoratismul prezentei in talk-show-uri, conditia sociologiei si a sociologului ramane in continuare modesta.
Rostul randurilor de fata nu este acela de a pleda in favoarea vreunui proiect de imagine destinat sociologiei si cu atat mai putin sociologului. Dimpotriva, convingerea sincera care alimenteaza acest apel la rigoare si onestitate profesionala, este aceea ca sociologia nu si-a epuizat discursul, dovedindu-si necesitatea mai mult ca oricand. Cu o singura conditie: sa nu fie ignorata.
Last Updated ( Saturday, 15 November 2008 20:18 )