evden eve nakliyat
Print
Irena CHIRU - Universitatea Bucure?ti


Teoria managementului impresiei se integreaza in cadrul mai amplu al sociologiei dramaturgice si al abordarii dramaturgice a comunicarii, tratand individul ca actor social pe scena vietii unde ofera reprezentatii si interpreteaza roluri in acord cu situatia, nu atat pentru sine, cat pentru a ii convinge pe ceilalti de veridicitatea realitatii pe care o compune; individul este condamnat la a fi interpret si la a ii invita pe ceilalti, prin "maiestria" jocului sau, la o realitate ca suma a acestor interpretari. Viata sociala este redata sub forma de scene, gros planuri in detaliu, jocuri intre observator si observat, care nu implica armonie, ci o permanenta dispozitie spre razboi rece, neactualizata din simplul considerent ca un razboi deschis ar fi prea costisitor; ordinea sociala este asemanatoare celei a circulatiei rutiere: doar existenta regulilor si a conventiilor explica numarul redus de accidente.Caiete Sociologice nr. 1 / 2003