evden eve nakliyat
Print

Claude LANGRAND - Université des Sciences et Technologies de Lille 1Scopul acestui articol este de a prezenta succint doua metode de analiza factoriala si de a exemplifica pe baza a doua fisiere cum se pot utiliza listing-urile furnizate de anumite programe (in acest caz vom utiliza SPAD 5.0) pentru a extrage informatiile necesare. Obiectivul general al metodei de analiza factoriala consta in prezentarea unei forme de condensare a informatiei aflate in tabelele de date astfel incat pierderile sa fie minime, in consecinta -  informatia sa fie cat mai explicita.

Datele continute in primul fisier provin dintr-un articol din Nouvel Observateur din 1998. Exista o relatie intre alimentatie si sanatate? Pe baza acestui exemplu vom arata cum poate fi utilizata analiza in componente principale. Pentru a studia legatura ce poate exista intre culori si adjective (de exemplu, in marketing) vom utiliza datele dintr-un al doilea fisier si vom aplica metoda analizei factoriale de corespondente.Caiete Sociologice nr. 1 / 2003